BREXIT i co dalej? Jak wygląda rynek znaku CE, od 1 lutego 2020?
31 stycznia 2020 stało się datą historyczną ze względu na pierwsze w historii opuszczenie Unii Europejskiej przez kraj członkowski, kraj starej Unii, czyli Wielką Brytanię. Decyzję Brytyjczyków najlepiej oceni historia. 1 lutego 2020 to pierwszy dzień Unii bez Wielkiej Brytanii.
Problemy z wyjściem Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty, wielomiesięczne negocjacje, no i w końcu 31 stycznia 2020 wyjście z Unii Europejskiej. Co wiemy? Wiemy, że to wyjście to jedna wielka niewiadoma. Mamy szczątkowe warunki rozstania z UE. Nadal nie widomo jak brutalnie rozstanie będzie wyglądać.
Wiadomo, że Unia ma teraz 27 członków. Wiadomo, że Wielka Brytania nie ma swoich przedstawicieli w Radzie Europejskiej, i Radzie UE, nie będzie mieć własnych posłów, nie będzie członkiem Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
Na razie mamy okres przejściowy do 31 grudnia 2020. Czy to data ostateczna? Nie wiadomo.
Okres przejściowy zakłada utrzymanie relacji między Unią Europejską a Zjednoczonym Królestwem na dotychczasowych warunkach. W okresie przejściowym Wielka Brytania generalnie będzie nadal traktowana jak państwo członkowskie. Będzie uczestniczyć w jednolitym rynku i unii celnej, wpłacać składkę do budżetu UE na dotychczasowych zasadach i korzystać ze wszystkich programów unijnych, które będą funkcjonować do końca 2020 r a transfery finansowe w obie strony będą się odbywać jeszcze przez kilka najbliższych lat.
Rysunek 1 BREXIT logo - źródło brexit.gov.pl 04.02.2020 godz 15:11
Brexit a znak CE, czyli co ze znakiem CE od 1 lutego 2020?
Odpowiedź jest krótka. Na razie wszystko bez zmian do 31 grudnia 2020. Więcej na naszych SZKOLENIACH.