Wyroby budowlane: znak CE, znak budowlany B czy oświadczenie producenta o jednostkowy zastosowaniu, a może oświadczenie o wzajemnym uznaniu?
Wyroby budowlane: znak CE, znak budowlany B, oświadczenie producenta o jednostkowy zastosowaniu, a może oświadczenie o wzajemnym uznaniu? Deklaracja właściwości użytkowych, czy krajowa deklaracja właściwości użytkowych?
Odpowiedź na te pytanie wydaję się trudna? Nic bardziej mylnego. Grunt to dobre rozeznanie w normach zharmonizowanych, oraz w normach krajowych. Jak to wszystko zrozumieć? Skorzystać z szkolenia Centrum Certyfikacji CECE – Polska dotyczącego wyrobów budowlanych. Sprawdź szczegółowe informacje lub skorzystaj z naszej infolinii + 48 735 790 790.
ZNAK CE – kiedy można go nadać dla wyrobu budowlanego?
Znak CE dla wyrobu budowlanego, możemy nadać jeśli dla wyrobu mamy:
- normę zharmonizowaną,
- lub europejską ocenę techniczną.
W takim przypadku wystawiamy dokument: DEKLARACJA WŁAŚCIWOŚCI UŻYTKOWYCH, a wyrób oznakujemy znakiem CE.
Rysunek 1 Do znaku CE, wystawiasz deklarację właściwości użytkowych DWU
ZNAK B – kiedy można go nadać dla wyrobu budowlanego?
Znak B / znak budowlany B dla wyrobu budowlanego, możemy nadać jeśli dla wyrobu mamy:
- obowiązująca normę krajową,
- lub krajową ocenę techniczną.
W takim przypadku wystawiamy dokument: KRAJOWA WŁAŚCIWOŚCI UŻYTKOWYCH, a wyrób oznakujemy znakiem CE.
Rysunek 2 Do znaku B, wystawiasz krajową deklarację właściwości użytkowych DWU
Oświadczenie producenta o jednostkowym zastosowaniu (OPOJZ) – kiedy można je wystawić ?
Oświadczenie producenta o jednostkowym zastosowaniu możemy wystawić gdy wyrób jest przygotowany pod konkretną inwestycję, od konkretne zamówienie o wiemy gdzie on będzie zamontowany. W takim przypadku wystawiamy dokument: OŚWIADCZENIE PRODUCENTA O JEDNOSTKOWYM ZASTOSOWANIU, wyrób nie będzie miał ani znaku CE, ani znaku B.
Oświadczenie o wzajemnym uznaniu (OOWU) – kiedy można zastosować procedurę wzajemnego uznania ?
Oświadczenie o wzajemnym uznaniu (mutual recognition declaration) można wystawić gdy wyrób jest legalnie dopuszczony w innym kraju Europejskiego Obszaru Gospodarczego i spełnia wszystkie wymagania kraju w którym został wprowadzony. W takim przypadku wystawiamy dokument: OŚWIADCZENIE PRODUCENTA O JEDNOSTKOWYM ZASTOSOWANIU, wyrób nie będzie miał znaku CE, ani znaku B, natomiast może mieć inne oznaczenie krajowe, kraju w którym został wprowadzony jako pierwszy.
Może potrzebujesz jeszcze jakiś podpowiedzi?
- Szukasz wykazów norm zharmonizowanych dla rozporządzenia CPR, spróbuj TU.
- Szukasz, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) NR 305/2011 z dnia 9 marca 2011 r. ustanawiające zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych i uchylające dyrektywę Rady 89/106/EWG, spróbuj TU.
- Szukasz DEKLARACJI WŁAŚCIWOŚCI UŻYTKOWYCH, spróbuj TU.
- Szukasz KRAJOWEJ DEKLARACJI WŁAŚCIWOŚCI UŻYTKOWYCH, spróbuj TU.
- Szukasz OŚWIADCZENIA PRODUCENTA O JEDNOSTKOWYM ZASTOSOWANIU, czytaj więcej TU.
- Szukasz OŚWIADCZENIA O WZAJEMNYM UZANIU, czytaj więcej TU.
- Chcesz wykonać proces oceny zgodności, czytaj TU.
To co już wiesz kiedy wystawić deklaracje właściwości użytkowych i oznaczyć wyrób znakiem CE, lub wystawić krajową deklaracje właściwości użytkowych i oznakować wyrób znakiem budowlanym B? Jeśli nie skorzystaj z naszych szkoleń lub zadzwoń +48 735 790 790.
Tekst dotyczy stanu prawnego dotyczącego przepisów o oznakowaniu CE / znaku budowlanym B / o oznaczeniu UKCA, na dzień 15 kwietnia 2023 – 202304151455 (ostania aktualizacja) – tekst przygotowany przez biuro prasowe organizacji Centrum Certyfikacji CECE-Polska. Masz dodatkowe pytania skorzystaj z infolinii EPK tel. +48 735 790 790 (poniedziałek – piątek od godziny 8:15 do 15:45). Całość tekstu chroniona jest prawem autorskim i należy do Centrum Certyfikacji CECE-Polska © Wszelkie prawa zastrzeżone / All rights reserved.
Przygotował: Jędrzej Borowiak
Centrum Certyfikacji CECE-Polska
public relations